Φεβρουάριος 2023
6789101112
13141516171819
2728

Συμμετοχή του σχολείου στα “Προχωρημένα μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων για μαθήτριες της Β΄ Λυκείου” στο πλαίσιο της Διεθνούς Ημέρας Γυναικών και Κοριτσιών στις Επιστήμες 2023

Η Γενική Συνέλευση του Ο.Η.Ε. θέσπισε την 11η Φεβρουαρίου κάθε έτους ως Διεθνή Ημέρα για τις Γυναίκες και τα Κορίτσια στις Επιστήμες (International Day of Women and Girls in Science), ως επιβεβαίωση του σημαντικού ρόλου, της ίσης συμμετοχής και των επιτευγμάτων των γυναικών στην Επιστήμη και την Τεχνολογία.
Το International Particle Physics Outreach Group (IPPOG), για να τιμήσει την Ημέρα αυτή, διοργανώνει εκδηλώσεις μόνο για κορίτσια, σε συνεργασία με διάφορες χώρες, ανάμεσα στις οποίες και η Ελλάδα.

Ομάδα μαθητριών της Β Λυκείου παρακολούθησε την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου την διαδικτυακή ημερίδα που οργάνωσε το Ε.Κ.Φ.Ε. Κέντρου της Δ.Δ.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με το Ε.Κ.Φ.Ε. Χανίων, την Ερευνήτρια του Πειράματος ALICE στο CERN και μέλους του IPPOG, Δρ Δέσποινα Χατζηφωτιάδου και την Αμερικανική Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης, με θέμα: «Προχωρημένα Μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων (Masterclasses) για μαθήτριες Β’ Λυκείου»